چگونه با افزایش سطح انرژی و عملکرد، سخنرانی بهتری ارائه دهیم؟

د راین مقاله می خوانید

سخنرانی در جمع یکی از روش‌های برقراری ارتباط است. شما به عنوان مدیر، سرپرست، کارمند، دانشجو و دانش آموز، بسیاری از اوقات لازم است در حضور جمع صحبت کنید. موفقیت شما در صحبت برای جمع از عوامل مهم و موثر در پیشرفت شغلی، تحصیلی و سایر ارتباطات اجتماعی‌تان خواهد بود. بنابراین لازم است در هر نقشی که هستید هنر یا مهارت سخنرانی موثر را فراگیرید تا بتواند مورد احترام دیگران قرار بگیرید و به بزرگترین اهدافتان برسید. خیلی از اوقات وقتی از ما خواسته می‌شود که سخنرانی کنیم دست و پایمان را گم می‌کنیم و دچار ترس می‌شویم به طوری که قادر به درست فکر کردن و جمع کردن حواسمان نمی‌شویم اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهیم، نظم منطقی افکارمان بهم می‌خورد و دیگر قادر به متقاعد کردن مخاطبانمان نخواهیم بود. در این نوشته کوتاه سعی شده که نکاتی کوچک اما مهم و مفید برای سخنرانی موثر بیان شود

سخنرانی چیست؟

 

در ابتدا باید بدانیم که اصولا سخنرانی و سخنوری چیست؟

سخنرانی فن و هنری است که از راه ارائۀ دلیل و برانگیختن عواطف، برمخاطبان و شنوندگان خود تاثیر می‌گذارد و آنان را به سوی موضوع و هدفی خاص راهنمایی و برای آن زمینه‌سازی می‌کند.

با توجه به تعریفی که برای سخنرانی شد شما در سخنرانی خود باید دو کار مهم انجام دهید. یکی ارائه دلیل و دیگری برانگیختن عواطف. در کار اول باید بر عقل مخاطب خود و در کار دوم بر احساسات او تاثیر بگذارید و باید دانست هر سخنرانی‌ای که این تاثیرگذاری را نداشته باشد سخنرانی نیست و گویندۀ آن نیز سخنران نیست.

سخنرانی هم فن است پس به دانش نیاز دارد و هم هنر است پس به ذوق نیاز دارد. از این رو دانش و  ذوق دو ابزار مهم در سخنوری هستند که شما باید خود را به این دو ابراز مهم تجهیز کنید و روز به روز بر دانش و ذوق سخنوری خویش بیفزایید.

چگونه سطح انرژی و عملکرد خود را افزایش دهیم؟

 

 افزایش سطح انرژی و عملکرد در واقع مستلزم نکاتی در پیش از سخنرانی و نکاتی در حین سخنرانی است. گاهی با آمادگی به سخنرانی می‌روید ولی عوامل محیطی و استرس‌ها و … موجب می‌شوند آن‌گونه که پیش‌بینی کرده‌اید برنامه‌تان پیش نرود. بنابراین بررسی همه نکات پیش از هر سخنرانی بسیار مهم است. خود را برای هر شرایطی آماده کنید تا بتوانید در هنگام لزوم عکس‌العمل مناسب نشان دهید.

لری کینگ مجری با سابقه شبکه CNN می گوید اجرای مقبول امروزه شنا کردن با کوسه است بدون این که بلعیده شویم.

برای افزایش سطح انرژی باید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. اما چگونه می شود برای یک سخنرانی اعتماد به نفس خود را افزایش داد؛ مهارت

افزایش مهارت در هر زمینه ای همیشه موجب افزایش اعتماد به نفس خواهد شد.

پس سوال خود را تغییر می دهیم چگونه می شود مهارت را در سخنرانی افزایش داد؟

کتاب ها و مقالات و جزوات زیادی در این خصوص تاکنون منتشر شده است. نقاط مشترک تمامی این کتابها و نوشته ها تقریبا چند نکته کلیدی است. همان طور که برای یک نقاش خوب شدن یا یک مکانیک خوب شدن راه‌ها و روش‌های مشخصی وجود دارد برای یک سخنران خوب شدن نیز شیوه‌ها و تکنیک‌هایی وجود دارد که رسیدن به آن نیازمند تلاش، علاقه‌مندی و دانش است.

در ادامه به چند مورد از مهم ترین تکنیک های افزایش مهارت در سخنوری خواهیم پرداخت.

گفت و گو درونی مثبت

 •  اگر در آغاز راه هستید به خود تلقین کنید که هم می توانید سخنرانی نمایید و هم می توانید سخنوری موفق باشید. مثلا این جمله را بارها و بارها در قلب یا زبان خود جاری کنید. من می توانم سخنرانی کنم و سخنوری موفق باشم

مطالعه

 • یکی از مهم ترین راه های افزایش مهارت در سخنوری مطالعه است. هرگز بدون اطلاعات در مورد موضوعی سخن نگویید. یک سخنران باید مطالعه داشته باشد باید با تمام حواسمان مطالعه کنیم و سیر مطالعاتی داشته باشیم. نه فقط سواد دم دستی بلکه دانش درونمان را تقویت کنیم. سطح مطالعه خود را افزایش دهید. استفاده از حکایات و داستان ها در راستای موضوع گفتگو بسیار در اثربخشی کلام ما موثر است. اگر می خواهید سخنوری موفق باشید از موضوعاتی استفاده کنید که بر مباحث آن کاملا تسلط و در آن مطالعات و معلومات کافی دارید.

تمرین: یکی از راه های توصیه شده از طرف اساتید فن سخنوری تمرین است. تمرین و تمرین و تمرین

اما چگونه؟

چنانچه احساس می کنید که جرات سخن گفتن در برابر جمعیتهای بسیار را ندارید مدتی در برابر جمعیت های اندک سخنرانی نمایید تا این جرات در وجود شما جوانه بزند. به طور نمونه  در ابتدا در مهمانیها میان دوستان و خویشاوندان و جلسات خانگی سخنرانی کنید تا بتوانید در دانشکده ها ، دانشگاه ها، مساجد، حسینیه ها، مدارس و مراسم مذهبی و سیاسی و اجتماعی سخنوری نمایید.

برخی بر این عقیده اند که سخنوران تازه کار باید سخنرانی خود را قبلا در برابر آِینه ای بزرگ تمرین کنند و آن را حک و اصلاح نمایند تا بتوانند در آینده سخنوری موفق شوند.

در کلاس ها یا جلسات سخنرانی شرکت کنید.

 • یکی از راه های یادگیری فن سخنوری و موفقیت در آن شرکت در جلسات سخنوران موفق است تا از هر سخنوری نکته ای را فرا بگیرید، کیفیت و کمیت سخنش را بسنجید، چگونگی ورود وی در مباحث گوناگون و خروج از آن را مشاهده کنید، حالت ، حرکات و سکنات او را بر کرسی سخن در نظر داشته باشید و سپس آن ها را در سخنرانی‌های خودتان به کار بندید. سعی کنید با سخنوران مشهور و خبره ارتباط نزدیک داشته باشید و با آنان مشورت و از تجربیاتشان استفاده نمایید زیرا غالبا تجربه‌ها در جایی نوشته نمی‌شوند و پس از چندین سال تلاش همیشگی و خستگی ناپذیر به دست می‌آیند. از این رو گاه کسب یک تجربه در فن سخنوری می‌تواند در موفقیت شما نقش بسزایی داشته باشد.

مخاطب‌تان را قبل از سخنرانی بشناسید

 •  مخاطب شناسی مساله بسیار مهمی است سن، جنس، درآمد، تحصیلات، شغل، وضعیت خانوادگی، میزان آشنایی با موضوع، چگونگی اندیشیدن آن‌ها، خواسته‌های مشترکشان را بشناسید. مخاطب خود را بشناسید و براساس مخاطب از تکنیک‌های مختلف استفاده کنید. در واقع اقتضای حال شنونده را نیز باید در نظر بگیرید برای عوام نوعی شورانگیزی باید بکنید و برای خواص نوعی دیگر برای زنان و جوانان نوعی برانگیزی باید بکنید و برای مردان و پیرمردان نوعی دیگر.

برنامه‌ریزی کنید

 • بسته به این که یک سخنرانی کوتاه یا بلند دارید برنامه‌ریزی کنید. تعریف دقیقی از اهداف گفت و گو داشته باشید. متن سخنرانی‌تان را یک‌بار بنویسید و ویرایش کنید در غیر این صورت ممکن است نتوانید به خوبی کنترل جلسه را به دست بگیرید. از جمله کنترل زمان،شروع سخنرانی، پایان سخنرانی و پیکربندی آن. برنامه ریزی راه را هموار می سازد و آمادگی شما اعتماد مخاطب را جلب می‌کند.

یادداشت برداری کنید

 • دفترچه و یا تقویمی را تهیه کنید و در آن زمان، مکان، موضوع و مخاطبان سخنرانیهای خود و نام کسانی را که از شما دعوت کرده‌اند یادداشت نمایید تا هم با فراموشی رو به رو نشوید و هم با آمادگی قبلی سخنرانی کنید. همچنین می‌توانید برای یادگیری و به کارگیری مطالب جالب و کلمات و جملات زیبا و روان دفتری را تهیه نمایید و آن‌ها را در آن دفتر یادداشت کنید تا هنگام سخنرانی و به تناسب موضوع و محتوای سخن از آن‌ها استفاده نمایید.

صادق باشید

حسن نیت داشته باشید

 • امکان ندارد مردم سخنران متظاهر را دوست داشته باشند.

واقع گرایانه سخن بگویید:

 • عموما مخاطبان سخنان سرشار از تخیل و غیر واقعی را دوست ندارند.
 •  

گزیده گویی کنید

 • زیاده گویی به جای گزیده گویی از دیگر نبایدهای یک سخنرانی موثر است

خوش اخلاق باشید

جدی اما خوش اخلاق باشید. خوش اخلاقی که در جان ما نشسته باشد نه با لبخندی تصنعی به آن تظاهر کنیم

با قدرت سخن بگویید

و رمز این کار تمرین سخن گفتن ، سخن گفتن و سخن گفتن است. با قدرت آغاز کنید چون نخستین تاثیر ماندگارترین است

در صورت امکان از روش سمعی و بصری در سخنرانی نیز استفاده کنید

و یا حداقل قسمتی از سخنرانی خود را با این روش بیان نمایید که گفته اند یک تصویر گویا تر از هزار کلمه است. برای به کار گیری این روش استفاده از وسایلی مانند فیلم، اسلاید، اورهد، اُپَک، نقشه، لوحه، تخته و تابلو می تواند برای شما کارگشا باشد و تاثیر بسزایی بر مخاطبانتان بگذارد.

بررسی فضای سخنرانی

فضای سخنرانی نیز بسیار مهم است. صدا و نور و دمای فضایی که در آن صحبت می کنید را بررسی کنید. جای بایستید که همه شما را ببینند، صاف بایستید. در صورت امکان، فاصلۀ بین شما و شنوندگانتان کمتر باشد تا تاثیر سخنان شما در آنان بیشتر گردد.

زبان بدن

در میان تمامی مواردی که تاکنون گفته شد زبان بدن و ارتباط غیرکلامی یکی از مهم ترین موضوعات تاثیرگذار بر یک سخنرانی است. برایان تریسی در کتاب قدرت بیان می گوید که اجزای پیام شما ۷ درصد ان را کلمات، ۳۸ درصد را آوا و لحن و ۵۵ درصد را زبان بدن تشکیل می دهد. زبان بدن ما حالت چهره، چشم، لباس، ایستادن، نشستن، راه رفتن، خندیدن در واقع همین رفتار غیر کلامی ست که ما را منفک و مستقل جلوه می دهد. مای وست”، بازیگر و خواننده آمریکایی، همیشه سخنی برای گفتن داشت، برای مثال او می‌گفت “من با دو زبان حرف می‌زنم، زبان بدن و زبان انگلیسی.”

صحبت کردن بدون استفاده از کلمات ممکن است به عنوان پدیده‌ای بی‌سابقه به نظر برسد. با این حال حقیقت این است که بدن شما دارای واژگان نامتعارف خود است.

 

برقرار ارتباط چشمی مناسب با مخاطب، داشتن لبخند، هماهنگ و مختصر صحبت کردن، معتدل نگه داشتن تن صدا، استفاده هدفمند و سنجیده از دستها، ایستادن یا نشستن با پاهایی صاف و عدم لرزندان یا تکان دادن بیش از اندازه پاها مهم ترین نکات مربوط به زبان بدن در سخنرانی ها است. تسلط آوایی بسیار مهم است. برای این که سطح انرژی را افزایش دهید و عملکرد بهتری داشته باشید باید صدای خوبی داشته باشید، آهسته و پرانرژی صحبت کنید، مراقب باشید صدا به تمام مخاطبان برسد، قبل از سخنرانی صدای خود را ضبط کرده تمرین کنید و گوش کنید تا فراز و فرود لحن دستتان بیاید. آب ولرم بنوشید. یک سخنران موفق باید پرانرژی، با نشاط و با قدرت انتقال عالی مفاهیم باشد.

سخن آخر آن که

سخن خوب زمانی زنده و استوار می ماند که در قالبی زیبا درآید و با سبک و صحیح و شیوا ادا شود سخن خوب گفتن در یک کفۀ ترازو خوب گفتن سخن در کفۀ دیگر آن است.

تا چندی که این دو کفه به درستی موازنه نشود میزان گفتار تراز نمی شود گفتار اگر در قالبی بی تناسب و ناهنجار جلوه کند بردرل نمی نشیند برخلاف آن که اگر همان گفتار در جام بلورین عرضه شود بر مذاق اهل ادب خوش تر آید​

به اشتراک بگذارید
پست های مرتبط

آرشیو مطالب...

آخرین دیدگاه‌ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.