دو تکنیک مهم و کاربردی برای تقویت هوش کلامی (گام دوم )

دو تکنیک مهم و کاربردی برای تقویت هوش کلامی (گام دوم )

د راین مقاله می خوانید

 

دو تکنیک مهم و کاربردی برای تقویت هوش کلامی (گام دوم )

 

در آغاز قرن بیستم روانشناسان دریافتند که ارتباطی بین مقدار و قدرت واژگان هر شخص با موفقیت او در زندگی وجود دارد. این شناخت تمایل به اندازه گیری قدرت ذهنی افراد را بوجود آورد و تست های اولیه سنجش هوش ابداع شدند.

این تست ها قدرت واژگان افراد, توانایی آن ها برای درک ارتباط میان کلمات و اعداد و توانایی های منطقی را اندازه می گرفتند برای گروههای سنی مختلف میانگینی در نظر گرفته شده بود و بر اساس آن هوش افراد سنجیده می شد.

این تست ها به عنوان بهره هوشی شناخته می شدند و افرادی که بالاتر از میانگین امتیاز می گرفتند به نسبت مقام باهوش و یا نابغه را کسب می کردند. سوال؟ آیا افرادیکه از لحاظ تست باهوش و یا معمولی بودند همیشه در همین سطح، ثابت  باقی می ماندند و آیا این تست ها هوش واقعی افراد را نشان می دهند؟یادمان باشد این تصور که نمره ی بهره هوشی نمی تواند و نباید تغییر کند یک تصور است و کاملا خلاف واقعیت است چرا که هر کس می تواند با انجام تمرینات هوش کلامی و تقویت حافظه به طور محسوسی تغییر کند و نمره هوشی خود را بالا ببرد. به همین علت در مطلب قبل گفتیم نمره ای را برای هوش کلامی خود در نظر بگیرید و با نمره ای که بعد از انجام تمرینات مقالات به خود می دهید مقایسه کنید تا ببینید چقدر از لحاظ کلامی باهوش شده اید.

سوال دیگر آیا آنچه این تست ها اندازه گیری می کنند واقعا هوش است و فقط همان چیزها به هوش مربوط می شود؟

روانشناسان به ما می گویند که هوش کلامی یکی از ده مهارت هوشی است و در کنار هوش خلاقیت، هوش اجتماعی، هوش تجسم فضایی، هوش عددی، هوش معنوی، هوش شخصی، هوش حسی، هوش جنسی و هوش جسمی قرار می گیرد و با پرورش یکی از آن ها نه تای دیگر هم رشد می کنند. بنابراین اگر شما به توسعه هوش کلامیتان ادامه دهید همزمان مشغول کار بر روی نه تای دیگر خواهید بود.

نکته اول :  خواستن ( تمرین کردن) توانستن است

یادمان باشد تنها با تکرار و تمرین است که دانستن های ما تبدیل به توانستن می شود. در هوش کلامی صرف اینکه اطلاعاتی بدست آوریم توانایی ما تغییری نخواهد کرد فقط و فقط با تمرین و تکرار است که به موفقیت دست می یابیم. دوستان علاقمند اگر تمرین در کار نباشد نباید انتظار نتیجه گیری از این مطالب را داشته باشیم.

نکته دوم :رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود ( و هر جا رود با دفترچه یادداشت برود)

قدم های اولیه برای  تقویت هوش کلامی و گسترش دایره لغات همیشه آهسته تر هستند. شما در این مرحله در حکم کودک نوپایی هستید که عجله کردن در حرکت باعث زمین خوردنتان می شود. در ماه اول همه چیز باید اصولی پیش برود. این بار دیگر نمی توانید به سادگی از کنار واژگان تازه ای که تا به حال به گوشتان نخورده است عبور کنید. بسیاری مدعی هستند که خیلی کتاب می خوانند اما لغات تازه زیادی به گوششان می خورد که برای آن ها غریب هستند. علت این موضوع هم کم محلی به واژگانی است که می بینیم. هنگام مطالعه یک رمان یا داستانی که برای شما سرگرم کننده است به سادگی از کلماتی که معنا آن ها را نمی دانید نگذرید. برای این که سخنران خوبی باشید و کتابخوانی در فن بیانتان اثر بگذارد بهتر است همزمان به مطالعه لیستی در کنار خود داشته باشید و واژه های تازه ای که معنی آن ها را نمی دانید یادداشت کنید. برای انجام تمرینات در مرحله اول  بازه زمانی چهل روزه در نظر بگیرید. اکنون به سراغ اولین تمرین هوش کلامی می رویم.

 

 تمرین تقویت هوش کلامی : یادداشت کلمه های جدید

تمرین۱

در دفترچه هوش کلامی خود صفحاتی را به واژگان و اصطلاحات شغلی، علائق، تفریحات و فعالیت های اجتماعی اختصاص دهید و و سعی کنید مجموعه کلماتی که در این زمینه وجود دارد را جمع آوری کنید و در صحبت های خود از آنها استفاده کنید.

مثلا اگر فردی کارشناس حقوقی در یک سازمان است باید علاوه بر کلمات و اصطلاحات رشته خود با  کلمات اختصاصی حرفه اش نیز آشنا باشد و در مکالمات اداری خود از آن ها استفاده کند. یا فردی که به سفر و گردشگری علاقمند است در صفحات علاقمندیها کلماتی مانند پرواز چارتری، فصل های شلوغی و خلوتی, اماکن تفریحی و خدمات گردشگری، شرایط اخذ ویزا، استرداد بلیط و ترانسفر و …. را بنویسد و در صحبت هایش از ان ها استفاده کند.

 

تمرین ۲

گوش به زنگ کلمات جدید باشید؛ در تلویزیون، رادیو، جلسه کاری و یا فروشگاه محله گوش به زنگ کلمات جدید و غیر معمول باشید و کلماتی که دارای اهمیت، معنا و یا زیبایی خاصی هستند یادداشت کنید و حداقل ۵ بار در روز از آن ها در جمله ها استفاده کنید. این تمرکز نه تنها شما را واژه پردار بهتری می کند بلکه از شما شنونده محبوبتری می سازد و شما موفق تر از دیگران خواهید شد.

منبع : کتاب قدرت هوش کلامی  تونی بازان با اضافه مطالب و تغییر سبک نگارش

به اشتراک بگذارید
پست های مرتبط

آرشیو مطالب...

آخرین دیدگاه‌ها

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.